Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
85 postów 565 komentarzy

Refleksje zrzędliwego emeryta

PiotrZW - Ślązak, katolik, socjalista

Covid-19 na logikę (1)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Statystyka zachorowań

Może dajmy sobie spokój ze straszeniem ludzi „wzrostem zachorowań”? Jeżeli przebadaliśmy załogę jednej kopalni na obecność koronawirusa i okazało się, że na 1.2 tys. zatrudnionych zakażonych jest 400 pracowników, a po tygodniu przebadamy drugą podobną kopalnię i tam również wykryjemy 400 zakażonych, to nie piszmy – błagam – o stuprocentowym wzroście zachorowań wśród górników. Takimi danymi można baby straszyć na zapadłej wsi podlaskiej.
 
Napiszmy, że w pierwszej kopalni zarażonych jest ok. 30 proc. załogi, a w drugiej ok. 31 lub 29 proc., bo to wtedy coś mówi.
 
I dajmy sobie wreszcie spokój z „odkrywaniem nowych ognisk zakażeń” i wzrostem zachorowań. Jeżeli już informujemy o zakażeniach, to zawsze informacje powinny zaczynać się od frazy: „Jeżeli założyć”, że – tu przykład – w innych kopalniach sytuacja jest podobna co w pierwszej przebadanej, to – tu mnożymy przez liczbę kopalń – choruje 400 górników pomnożyć przez liczbę kopalń.
Jeżeli już chcemy mieć jakiś sensowny obraz zakażeń, zlećmy jakiemuś instytutowi statystycznemu wyszukanie w sposób przypadkowy po dwóch górników, dwóch nauczycieli, dwóch urzędników, dwóch rolników itd. z całej polskiej populacji, gdzieś koło tysiąca – dwóch osób, przebadajmy ich i napiszmy, że „Jeżeli założyć”, że ta próbka jest reprezentywna to zarażonych jest – tylu a tylu rodaków, czyli... i tu podajmy procent.

Epatowanie liczbami zarażonych tozwykła propaganda, straszenie ludzi. 

KOMENTARZE

 • ***
  Liczba zakażonych, podawana w codziennych komunikatach, to liczba przypadków potwierdzonych za pomocą przeprowadzonych testów na wirusa, a nie, jak sobie ubzdurałeś, ekstrapolacja wyrywkowych danych.
 • @Yarpen Zirgin 12:11:14
  "Liczba zakażonych, podawana w codziennych komunikatach, to liczba przypadków potwierdzonych za pomocą przeprowadzonych testów na wirusa."

  To wiem i to właśnie wyśmiewam. Nic nie ekstrapoluję, usiłuję pokazać nonsensowność tych danych.
 • @PiotrZW 12:22:16
  Intrygujące. Gdzie jest nonsens w informacji, że od poprzedniego, do aktualnego komunikatu, stwierdzono określoną liczbę zakażeń, skoro to wynik przeprowadzonych testów na obecność wirusa?
 • @Yarpen Zirgin 12:49:35
  Zlituj się chłopie! Liczba zakażonych związana jest z liczbą przeprowadzonych testów. Jeśli na Mazowszu przebadają i wyjdzie im, że jest 100 tys. zakażonych, a na G. Śląsku nie przebadają, to na G. Śląsku nie ma zakażonych?
 • @PiotrZW 12:54:23
  Zaraz, zaraz... Rząd, z tego co pamiętam, podaje liczbę zakażonych w całym kraju. O czym teraz piszesz?
 • @Yarpen Zirgin 13:10:56
  Piszę, już po raz któryś, że liczba zakażonych rośnie wraz z liczbą przeprowadzonych testów. W środowiskach, w których testów nie przeprowadzono, też są zarażeni.

  Rząd nie podaje liczby zarażonych w całym kraju. To jest kłamstwo! Rząd podaje liczbę zakażonych wśród osób przetestowanych.

  Gdyby codziennie testowano wszystkich mieszkańców Polski, to moglibyśmy mówić o wzroście z dnia na dzień, lub spadku, liczby zarażonych.
 • @ Autor, All
  "Statystyka zachorowań"

  Taaa... zachorowań - raczej przeprowadzenia totalnie spier...lonych "testów".

  To tyle jeśli chodzi o logikę w sprawie kowida.

  Antywirusowo pozdrawiam.

  A za wpis 5*
 • @Yarpen Zirgin 12:11:14
  Jarpen, a nie chciałbyś przypadkiem sobie porzucać monetą...???

  >

  Wyszłoby dokładniej niż te "testy"

  Pozdro!
 • @Yarpen Zirgin 13:10:56
  Tyś to już z pewnością ze swoim prąciem na łby żeś się pozamieniał.. Odwołam to jeśli wskażesz wiarygodny test na covid 19 przy pomocy którego tę statystykę utworzono. W przeciwnym razie jesteś bęcwalem i trollujacym zadaniowcem.
 • @PiotrZW 13:22:30
  "Rząd podaje liczbę zakażonych wśród osób przetestowanych.

  Gdyby codziennie testowano wszystkich mieszkańców Polski, to moglibyśmy mówić o wzroście z dnia na dzień, lub spadku, liczby zarażonych."

  BINGO !


  To oczywiste, ale bardzo ciekawi mnie jednak czy "oni" na tej "górze" mają w miarę realne szacunki, realną ocenę sytuacji?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930